Prohlášení Evropské komise

04.08.2020

Evropský den památky romského holocaustu: Prohlášení předsedkyně Von der Leyen, místopředsedkyně Jourové a komisařky Dalliové

V Bruselu dne pátek 31. července 2020.

Před Pamětním dnem holocaustu Romů dne 2. srpna Ursula von der Leyen , předsedkyně Evropské komise, Věra Jourová , místopředsedkyně pro hodnoty a transparentnost, a Helena Dalli , komisařka pro rovnost, uvedla:

"Dnes vzdáváme hold stovkám tisíc romských obětí holocaustu." Považujeme za morální povinnost uznat a pamatovat si všechny, kteří trpěli za nacistického režimu: mezi těmito lidmi byli Romové. Vzpomínka na jejich pronásledování nám připomíná potřebu řešit problémy, kterým dnes čelí a které jsou příliš často přehlíženy.

Protože počet pozůstalých a svědků těchto zvěrstev klesá, je naší povinností, více než kdy jindy, pokračovat ve své práci s pamětí a předávat svá svědectví. Z tohoto důvodu dnes vzdáváme úctu vzpomínce na Raymond Gurême, historickou postavu francouzské cikánské komunity, která přežila holocaust a letos 24. května ve věku 94 let zemřela. Bude mu připomenuto, že bojuje až do úplného konce za práva a důstojnost Romů, za svůj boj proti všem formám rasismu; a za jeho boj za uznání romského holocaustu.

Evropa má povinnost chránit své menšiny před rasismem a diskriminací. Proti Romům musíme nahradit otevřenost a přijetí, nenávistné projevy a zločiny z nenávisti tolerancí a úctou k lidské důstojnosti a šikanování vzděláváním o holocaustu. Především musíme podporovat rozmanitost jako skvělý dar, díky němuž je Evropa silná a odolná.

Z tohoto důvodu Komise vyzývá všechny členské státy, aby se připojily ke slibu ukončit rasismus a diskriminaci, což se bezostyšně dotýká našich velkých etnických romských menšin. Naléhavě vyzýváme členské státy, aby se zavázaly k novému romskému strategickému rámci EU pro rovnost, začlenění a účast, který přináší sociální spravedlnost a větší rovnost ve všech smyslech slova. "

Souvislosti

V roce 2015 vyhlásil Evropský parlament dne 2. srpna výroční "Evropský den památníku holocaustu Romů", který připomíná 500 000 Romů, kteří v té době představovali nejméně čtvrtinu jejich celkového počtu obyvatel, zavražděných v nacistické okupované Evropě.

Dne 2. srpna 2019 se místopředsedkyně Věra Jourová připojila k pamětnímu ceremoniálu v Osvětimi-Birkenau u příležitosti 75. výročí vyhlazení posledních zbývajících Romů v koncentračním táboře Osvětim-Birkenau.

Dne 23. ledna 2020 byla prezidentka von der Leyen v Jeruzalémě, kde se připojila ke světovým vůdcům na Světovém fóru o holocaustu 2020: Vzpomínáme na holocaust, bojujeme proti antisemitismu ". Fórum bylo uspořádáno před Mezinárodním dnem památky obětí holocaustu 27. ledna, který si připomněl 75. výročí osvobození Osvětimi-Birkenau.

Letos 2. srpna bude komisař Dalli hlavním řečníkem slavnostního virtuálního ceremoniálu holocaustu při příležitosti Evropského dne památky obětí holocaustu Romů a Sintů z iniciativy Ústřední rady německé Sinti a Romů.

Pro více informací

Integrace Romů v EU

Zpráva z roku 2019 o provádění opatření na začleňování Romů v členských státech.

STATEMENT/20/1423.